Jak usprawnić projektowanie aplikacji SAP Fiori

14
04/2021

Jak usprawnić projektowanie aplikacji SAP Fiori

Projektowanie aplikacji biznesowych FIORI bywa złożonym, czasochłonnym i w efekcie kosztownym procesem, który… wcale taki nie musi być. Istnieje bowiem rozwiązanie pozwalające na przygotowanie i testy prototypów aplikacji zanim jeszcze zlecimy produkcję ich w pełni funkcjonalnych wersji, które trafią później do firmowego „środowiska SAP”.

Tym rozwiązaniem jest narzędzie: SAP BUILD.ME. Pomysł na jego utworzenie zrodził się w firmie SAP pod kierownictwem Sam Yen, Chief Design Officer-a pod koniec 2014 roku. Zamysłem projektanta było zbudowanie szybkiego i łatwego w obsłudze narzędzia do wsparcia procesu na etapie budowania aplikacji SAP Fiori/UX. Celem narzędzia było opracowanie struktury, która pomogłaby w najkrótszym czasie wykonanie prototypów z realistycznymi danymi aplikacji w oparciu o technologię UI5 oraz umożliwiałaby udostępnienie przez projektantów ich projektów użytkownikom w celu uzyskania opinii. Tak narodziło się narzędzie o nazwie SAP BUILD.ME.

Funkcjonalność, elastyczność i co najważniejsze, przyspieszenie procesu projektowego dały właściwą ścieżkę dla tego narzędzia. Build.ME konsoliduje narzędzia projektowe i najlepsze praktyki, zarówno z perspektywy projektowania, jak i rozwoju. Umożliwia użytkownikom nietechnicznym, tworzenie prototypów aplikacji przy użyciu intuicyjnych funkcji typu „przeciągnij i upuść”. Ponadto narzędzie rozwiązuje kluczowe problemy związane z wymaganiami klienta już na początkowych etapach wdrożenia.

Projektowanie prototypu aplikacji FIORI

 Jak to może wyglądać w praktyce? Zacznijmy od naszego prototypu aplikacji naszkicowanej na… papierze. Tak! wystarczy nam pomysł i kartka, by wykonać wzorzec aplikacji. Zaczynajmy zatem: Załóżmy, że jesteśmy pracownikiem wewnętrznego działu IT dużej korporacji, która dysponuje flotą samochodów do dyspozycji pracowników i chcemy stworzyć narzędzie do zarządzania rezerwacjami służbowych samochodów. Nasz klient to menedżer floty, który chce usprawnić proces zarządzania parkiem samochodowym. Dotychczasowy system rezerwacji nie był dostępny z urządzeń mobilnych i nie zapewniał wystarczającego porządku: Pracownicy niekiedy niepoprawnie wpisują stan licznika, nie zawsze na bieżąco aktualizowali system innymi wymaganymi danymi lub zapominali oddać dyspozytorowi kluczyki. W takich sytuacjach łatwo było chaos i nikt naprawdę nie wiedział, czy rezerwowany samochód faktycznie jest lub kiedy będzie dostępny. Dlatego nasz klient potrzebuje aplikacji, która pomoże zadbać o porządek. Istotne jest też to, że nasza firma posiada system SAP wraz z narzędziami do samoobsługi pracowniczej. Wiemy, że w systemie są dostępne różnorodne aplikacje Fiori, nie ma więc przeszkód, aby pojawiła się kolejna, tym razem do obsługi rezerwacji aut. W oparciu o te informacje, jesteśmy w stanie wykonać prototyp aplikacji i to w czasie trwania spotkania z klientem.

Na spotkaniu z Fleet Managerem, notujemy  na kartce najważniejsze etapy procesu rejestracji, użytkowników, z grubsza projektujemy workflow informacji. Scenariusz zakłada, że aplikacja ma być dostępna na urządzeniach mobilnych, tak aby pracownicy mogli wpisywać niezbędne dane w dowolnym momencie.  Jej obsługa ma być maksymalnie prosta i przyjęto, że do prawidłowego przebiegu procesu wystarczą dwa „kafelki” : „Odbiór auta” oraz „Zwrot auta”:

Launchpad

Pierwszy z nich pozwoli użytkownikowi przejść  do widoku, w którym mamy listę wszystkich samochodów oraz ich status określający dostępność pojazdu w interesującym nas terminie. W następnym kroku pracownik zaznacza odpowiednią datę odbioru auta oraz wpisuje inne wymagane informacje. Po ich wprowadzeniu zapisuje swoją rezerwację, przyciskiem „Zatwierdź”. Gdy samochód nie będzie już potrzebny, użytkownik wykona podobne czynności, tym wybierając kafel: „zwrot auta” i przed zapisaniem statusu samochodu znowu wpisuje niezbędne informacje, takie jak np. data zwrotu, miejsce, stan licznika itp.

Scenariusz mamy gotowy, czas najwyższy przelać go z papieru na… no właśnie nie do końca kod programistyczny, bo BUILD.ME pozwoli nam pracować metodą „Przeciągnij i Upuść”, a cały kod, który będzie odpowiadał za poprawną pracę aplikacji wygeneruje się w tle. Siadamy zatem do komputera, otwieramy stronę: stronę https://www.build.me, gdzie wcześniej utworzyliśmy konto użytkownika i korzystaliśmy z szerokiego zakresu szkoleń, a następnie szukaliśmy inspiracji do pracy wśród kolekcji prototypów zaprojektowanych przez społeczność  użytkowników i programistów SAP. Logujemy się do portalu administracyjnego i przed naszymi oczami pojawia się panel narzędziowy do tworzenia projektów aplikacji SAP Fiori

Na początek ustalmy nazwę aplikacji, niech to będzie np. „CAR SHARE”. W kolejnych krokach tworzymy zarys aplikacji, projektujemy układ pól formularzy, tworzymy bazę przykładowych obiektów, czyli w naszym przypadku służbowych samochodów oraz powiązania bazy z aplikacją. To jeszcze nie wszystko Będzie nam potrzebna formuła, która pozwoli aplikacji rozpoznawać status dostępnych modeli:

Gdy już przeniesiemy całą logikę procesu rezerwacyjnego do naszego prototypu. zatwierdzamy wyniki naszych prac. Na koniec sprawdzamy jeszcze czy wszystko działa zgodnie z założeniami. Sprawdzamy, jak działa kafel: "Odbiór auta" i schowane za nim formularze:

…a potem dokonujemy wirtualnego zwrotu pożyczonego samochodu:

W ten sposób dotarliśmy do końca i stworzyliśmy w pełni działający wzorzec aplikacji wykorzystującej przykładową bazę danych:

Na dobrą sprawę, całość prac możemy wykonać podczas rozmów z klientem, dzięki czemu ma on pełen wgląd w logikę aplikacji czy przebieg tworzenia projektu i na bieżąco możemy modyfikować poszczególne elementy aplikacji czy obiegu informacji.  Podobnie może wyglądać ścieżka tworzenia narzędzi dla innych obszarów zarządzania: Po prostu siadamy z docelowym odbiorcą rozwiązania do BUILD.ME i w ciągu relatywnie krótkiego okresu – wyżej opisany przypadek zajął nam mniej niż 2 godziny – możemy zbudować prototypy potrzebnych mu narzędzi. Jeśli efekty tych prac będą zadowalające i uznamy, że tak utworzone modele mają stać się w pełni funkcjonalnymi aplikacjami wewnętrznego systemu ERP, kolejne prace deweloperskie na systemie mogą wykonać nasi specjaliści FIORI lub programiści z firm zewnętrznych, a my możemy zając się… np. tworzeniem kolejnych prototypów. Wszak apetyt rośnie nie tylko w miarę jedzenia, ale i rosnących umiejętności kulinarnych!  

Patryk Moryń
SAP FIORI/UI5/ABAP Developer.

 

Kategoria: 

Zobacz inne aktualności