Integracja SAP z zewnętrznymi platformami zakupowymi

10
07/2023

Integracja SAP z zewnętrznymi platformami zakupowymi

Niedawno zakończyliśmy prace nad rozwiązaniem umożliwiającym współpracę systemów SAP ECC lub S/4Hana z platformą zakupową LOGINTRADE. Operatorem platformy jest notowana na rynku NewConnect firma Logintrade S.A. Dzięki dostarczonym przez BTech rozwiązaniom Klienci Logintrade S.A., którzy korzystają z systemów ERP SAP (ECC lub S/4Hana), będą mogli w znacznym stopniu zautomatyzować zarządzanie zakupami.

Jak mówi Grzegorz Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Konsultingu w BTech:  "Zwykle pierwszym krokiem w budowie integracji firm używających SAP-a jest integracja z ich Klientami i Dostawcami, którzy również mają SAP-a. Integracje te zwykle używają technologii IDOC. W kolejnych odsłonach integracyjnych użytkownicy SAP-a zaczynają wykorzystywać platformy pośredniczące czy szyny danych; natywnej dla system ERP – SAP PO, Seeburger lub Microsoft BizTalk. Przedmiotem kolejnych odsłon integracyjnych jest integracja zewnętrznego narzędzia pozwalającego przyjmować zamówienia od Klientów, które w SAP-ie tworzy automatycznie zlecenie sprzedaży. 

Integracja po stronie sprzedaży jest popularna i tworzenie zleceń sprzedaży na podstawie zamówień złożonych w Allegro, Amazon, eBay czy podobnych platformach, jest szeroko używane. Co jednak z zakupami? Otóż, integracja po stronie zakupowej z platformami zakupowymi już jest trochę mniej popularna. Użytkownicy działów zakupów oczekują zarządzania katalogami produktów, możliwości oceny dostawców, masowego przetwarzania zgłoszeń zapotrzebowania czy automatycznego tworzenia zamówienia i automatycznego przyjęcia faktury. Takie funkcjonalności oczywiście są możliwe do ustawienia w SAP. Postanowiliśmy jednak z Logintrade S.A. przedstawić naszym Klientom zgrabną alternatywę, wzbogacającą podstawową funkcjonalność modułu Purchasing w SAP, zapewniając kompletną wymianę danych pomiędzy systemami, która pozwoli „zamknąć proces” tak, żeby jego początek i koniec miały miejsce w SAP. 

Jedną funkcji, którą wykorzystujemy jest PunchOut, który pozwala na kupowaniu towarów (i płaceniu kartą) w Internecie; na stronach Allegro, Amazon czy eBay. Po takim zakupie platforma Logintrade zwrotnie, w systemie SAP, tworzy zamówienie zakupu (także w referencji do zgłoszenia zapotrzebowania), księguje faktury zakupowe i rozlicza zapłaconą już fakturę. Działom zakupów pozostaje tylko oczekiwać na dostawę zamówionych towarów i planować kolejne zakupy."
 

Jak zintegrować SAP ECC lub S/4Hana z Logintrade?

Proces integracji można rozpocząć od nawiązania kontaktu ze swoim opiekunem w Logintrade SA lub zwracając się bezpośrednio do BTech. Następnie nasi konsultanci przeprowadzą z Państwem pierwsze rozmowy nt. zakresu integracji i wspólnie ustalimy harmonogram prac. Przewidujemy, że cały proces, łącznie ze szkoleniami nie powinien potrwać dłużej niż kilka tygodni.

Zobacz inne aktualności