Biała Lista w SAP. Podstawowe informacje.
Możliwość weryfikacji czynnych podatników VAT jest dostępna od kilku lat i odbywała się np. za pośrednictwem specjalnego API łączącego system SAP z bazami danych w Ministerstwie Finansów. Obecnie poszerzamy listę naszych rozwiązań o narzędzie rekomendowane przez koncern SAP.
Rozwiązanie oparte jest tzw. noty OSS, dotyczące Białej Listy oraz programowanie ABAP. Komunikacja między systemem SAP a odbywa się za pośrednictwem połączenia RFC, a dane źródłowe w formie pliku płaskiego (ok. 200 MB skompresowanych danych) są pobierane na serwer SAP, gdzie następuje ich dekompresja, a następnie wgranie do docelowych tabel systemu ERP. Po zakończeniu prac wdrożeniowych możliwe będzie prowadzenie walidacji rachunków bankowych partnerów biznesowych, posiadających polski numer NIP podczas następujących procesów:
- Tworzenie / zmiana partnera biznesowego
- Kontrola masowa partnera biznesowego / sprzedawcy / klienta
- Księgowanie / zmiana dokumentu FI (walidacja może być wykonana tylko w przypadku, gdy typ banku partnera jest utrzymywany na poziomie dokumentu)
- Płatności automatyczne - przebieg Propozycji i Płatności, walidacja Białej listy może zatrzymać przebieg Propozycji/Płatności.
Oprócz tego nasze rozwiązanie pozwoli też na weryfikację kontrahenta w bazie REGON oraz w bazach VIES zawierających informację o europejskich podatnikach VAT.Ostatnim, opcjonalnym elementem naszej oferty w tym zakresie jest rozszerzenie funkcjonalności systemu SAP o automatyczne pobieranie kursów walut z Narodowego Banku Polskiego.
Podsumowanie
W przypadkunaszego pakietu "Biała Lista w SAP" pełna lista rozszerzeń systemu obejmuje następujące procesy:
- Weryfikacja Białej listy na etapie płatności wychodzących
- Weryfikacja Białej listy na etapie zakładania kontrahenta
- Weryfikacja Białej Listy na etapie przebiegu JPK
- Weryfikacja bazy REGON
- Integracja z NBP (automatyczne pobieranie kursów walut).
Czas wdrożenia pakietu dla jednej jednostki gospodarczej: od 10 dni roboczych. Ostateczna długość prac zależy od bieżącej sytuacji w systemie ERP (Wersja SAP, stan aktualizacji, liczba jednostek gospodarczych, liczba użytkowników itp. Dokładna kalkulacja powstanie po fazie analizy przedwdrożeniowej i opracowaniu modelu rozwiązania).